Jestem studentką II roku logistyki na jednej z warszawskich uczelni. Uważam to za bardzo dobry i przyszłościowy wybór. Nierzadko jednak, rozmawiając ze znajomymi, muszę bardzo łopatologicznie tłumaczyć, czym tak naprawdę się zajmuję. Zazwyczaj mówię: ja PLANUJĘ cały proces transportowania i DBAM o jego realizację. W tym artykule, chciałabym jednak to nieco sprecyzować.
Bez wątpliwości, najszerszym z powyższych pojęć jest LOGISTYKA. Książkowa definicja głosi: Logistyka to proces planowania, realizowania i kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych oraz odpowiedniej informacji z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji w celu zaspokojenia wymagań klienta.
Zatem logistyka to kompleksowy proces czynności. To określenie misji, celu, następnie zaplanowanie strategii działania i na końcu kontrolowanie całego procesu tak, aby dostarczyć jak najlepszy produkt/usługę. Cały proces nazywamy łańcuchem logistycznym, w obrębie którego, możemy wyodrębnić działy logistyczne zajmujące się poszczególnymi etapami procesu i działające w innych obszarach, np.: logistyka dystrybucji, logistyka produkcji.
Należy zaznaczyć, że logistyka nie odnosi się jedynie do transportu. To też bardzo ważny element przedsiębiorstw produkcyjnych. Nietrudno doszukać się przykładów z życia codziennego, chociażby zwykła gospodyni domowa, która musi racjonalnie planować fundusze rodziny, a także gospodarować czasem. Można powiedzieć, że logistyka jest wśród nas.
Spedycja to działalność gospodarcza polegająca na organizowaniu przewozu ładunków na zlecenie osoby prawnej lub fizycznej i na wykonaniu niezbędnej grupy czynności dodatkowych, wynikających ze specyfiki zlecenia. Spedytorami jesteśmy właśnie my – EMTELogistyka. Przyjmujemy zlecenia od zleceniodawców, a następnie składamy oferty przewoźnikom i kompleksowo zajmujemy się całym dalszym procesem transportowym, aż towar zostanie dostarczony do klienta docelowego. Jest to bardzo odpowiedzialna praca, wymagająca znajomości języków obcych, aktualnych przepisów prawnych, sytuacji na rynku, a nawet orientacji w panujących warunkach pogodowych. Jesteśmy jak „menedżerowie procesu transportowego”
Transport, najwęższe z pojęć, chyba też najbliższe każdemu. Prawdopodobnie, czytając ten artykuł właśnie masz przed oczami samochód ciężarowy (nie „TIR-a” ! Jest to nazwa Umowy międzynarodowej, nie pojazdu). Warto przypomnieć jednak, że towary możemy przewozić, także samolotami, statkami, transportem kolejowym, a ostatnimi czasy nawet bezzałogowymi dronami. Transport to po prostu przemieszczanie ludzi, ładunków (przedmiot transportu) w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków.
Wszystkie 3 zdefiniowane przeze mnie pojęcia, skutecznie się przenikają i razem wchodzą w skład branży TSL. Skrót pochodzi od Transport- Spedycja- Logistyka. To bardzo szybko rozwijająca się branża na całym świecie. Ludzie wciąż szukają nowych rozwiązań na ograniczenie kosztów i zwiększenie zysków. Paradoksalnie, zaplanowanie trasy przewozu nie jestem takie proste. Zapewne, zdarzyło Ci się jeździć „od sklepu do sklepu” poszukując najtańszych towarów. Przedsiębiorcy nie mogą sobie jednak pozwolić na takie „wędrówki”. Przejazd pustego pojazdu to najgorszy koszmar każdej firmy branży TSL…
Autor: Joanna Popiel